
Výlety
Okolí Nového Strašecí nabízí řadu zajímavých míst, kam můžete vyrazit rovnou pěšky z Šeříkové.
Hrad Křivoklát
Hrad Křivoklát, který je považován za jeden z nejstarších a nejdůležitějších stavebních památek v České republice, má své kořeny v 12. století. V období vlády Přemysla Otakara II. došlo k rozšíření areálu na velkolepý královský hrad, který následně prošel značnými úpravami za Václava IV. a byl rozšířen za vlády Vladislava Jagellonského.
Tento hrad čelil v průběhu historie několika ničivým požárům, což vedlo k jeho přeměně na místo obávané věznice a k poklesu jeho původního významu. Avšak s nástupem romantismu v 19. století a díky úsilí rodiny Fürstenberků, kteří hrad vlastnili až do roku 1929, byl hrad zachráněn díky pečlivému restaurování.
Dnes hrad nabízí návštěvníkům řadu působivých atrakcí, včetně nádherné hradní kaple, sálů zdobených gotickým uměním, rozsáhlé knihovny s více než 52 tisíci svazky, bohatého muzea a obrazárny patřících rodině Fürstenberků, zachovalého vězení a mučírny s originálními mučícími nástroji. K dalším lákadlům patří monumentální věž s exponáty týkajícími se lovectví a s nádherným výhledem do okolní krajiny, prohlídky po hradbách, věž s černou kuchyní a vyhlídkovým ochozem, jakož i hejtmanství s proměnlivými výstavami. Hrad Křivoklát je dnes uznáván jako národní kulturní památka a stále fascinuje svou historií a architekturou.


Hradiště Libušín
Hradiště Libušín, umístěné v obci stejného jména blízko Kladna, představuje fascinující spojení historického dědictví a přírodního bohatství, spolu s příklady jak negativního, tak pozitivního lidského vlivu na krajinu. Toto hradiště, jehož založení je datováno pravděpodobně do 10. století, je obklopeno legendami a historickými záznamy. Dle starých příběhů Kosmovy kroniky zde prorokovala kněžna Libuše o budoucím velkém městě, což podporují i některé archeologické nálezy naznačující osídlení oblasti již od 6. století, včetně existence pohanského kultovního místa.
V srdci tohoto historického místa se nachází několik pozoruhodných staveb: kostel svatého Jiří, tradiční dřevěná zvonice a malý hrobnický domek, které jsou obklopeny rozmanitou flórou a faunou. Více než 200 druhů rostlin zde tvoří domov pro mnoho živočišných druhů. Krajina hradiště zahrnuje bujnou vegetaci dřínu obecného, zbytky starých ovocných sadů a na severním svahu se nachází Libušina studánka.
Oblast kolem hradiště nabízí také příklady úsilí o rekultivaci půdy po těžbě uhlí, kde lze sledovat různé fáze přírodní obnovy bez lidského zásahu.
Do Libušína je možné se dostat pěší túrou z Nového Strašecí přes keltské hradiště v Mšeckých Žehrovicích a přes Kačice.
Prameny Klíčavy
Přírodní rezervace Prameny Klíčavy, nacházející se jihovýchodně od obce Řevničov, ležící na severním okraji chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, je významná svým unikátním rašelinným prameništěm, které je na tomto území ojedinělé.
Prozkoumávání samotné přírodní rezervace Prameny Klíčavy se může proměnit ve skutečné dobrodružství, když se vydáte pěšky lesními cestami, které jsou jako z pohádky plné tajemství. Vaše cesta začne modrou turistickou značkou, vedoucí až k rozcestníku Merklův pramen. Z tohoto místa pak pokračujte po červené turistické značce směrem k prameni Merklovka, který je ideálním místem pro chvíli odpočinku a občerstvení v srdci přírody.
Po dobití sil můžete svou cestu pokračovat dále po červené turistické značce až k rozcestí Pod Klukem. Odtud vás zelená turistická značka pohodlně zavede zpět na železniční stanici Řevničov, kde můžete nasednout na vlak a dojet zpět do Nového Strašecí.


Zámek Lány
Barokní zámek v Lánech, ležící přibližně 6 km od Nového Strašecí, slouží od roku 1921 jako oficiální letní rezidence prezidentů České republiky. Pro veřejnost je přístupný rozsáhlý zámecký park spolu s palmovým skleníkem z roku 1879. Dále je možné v rámci komentovaných prohlídek navštívit reprezentační prostory prvního patra zámku, kde se odkrývá bohatá historie a architektonické detaily této významné stavby.
Historie Lán sahá až do roku 1392, kdy je obec poprvé zmíněna v písemných záznamech. V té době zde stávala dřevěná tvrz. V období na konci 16. století došlo k významné změně, kdy obec získal císař Rudolf II., který na místě staré tvrze nechal vybudovat lovecký zámeček v renesančním stylu. Tento zámeček byl později, během 17. století, přestavěn do barokní podoby, čímž získal svůj dnešní charakteristický vzhled.
